Ринок землі: пояснення законодавчих змін

AGTL

16.06.2020

Назвали десять важливих змін, які варто знати українцям.

Нові правила поступово знімають обмеження земельного мораторію. 31 березня 2020 року Верховна Рада ухвалила Закон України № 552-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення”. Цей закон набирає чинності 1 липня 2021 року, передає прес-служба Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів).

Десять важливих змін, які варто знати громадянам:

1. Набути право власності на землю сільгосппризначення крім держави і територіальних громад зможуть громадянами України. З 01.01.2024 р така можливість з’явиться і у юридичних осіб, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава чи територіальні громади.

2. Юридичним особам, на відміну від громадян, заборонятиметься купівля-продаж або іншим способом відчуження на їхню користь земельних ділянок, які перебувають у приватній власності і віднесені до земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв).

3. Банки також зможуть стати власниками землі, тільки за умови, якщо земельна ділянка дісталась їм як заставне майно за непогашеним кредитом. Однак, банки повинні відчужити такі земельні ділянки на земельних торгах протягом двох років з дня набуття права власності.

4. Іноземцям, особам без громадянства та юридичним особам заборонено набувати частку у статутному капіталі, акції, паї або брати участь у якості члена юридичної особи, яка є власниками земель сільськогосподарського призначення, а також безпосередньо земельну ділянку сільськогосподарського призначення. Існує виключення з таких обмежень – схвалення рішення щодо набуття права власності на референдумі.

5. Загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина або юрособи не може перевищувати 10 000 гектарів. Це обмеження діятиме до 1 січня 2024 року. Порушення обмеження загальної площі є підставою для визнання правочину, за яким набувається право власності на земельну ділянку, недійсним, а також її конфіскації.

6. Набути право власності можна лише через безготівкову сплату ціни земельної ділянки. Набувач повинен в разі укладання відплатного договору підтвердити джерело походження коштів або інших активів, за рахунок яких набувається право власності.

7. Продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної  власності забороняється.

8. Внесені зміни чітко визначають умови та перелік осіб, які мають право викупу земельних ділянок державної і комунальної власності, а саме: громадяни, яким належить земельна ділянка державної та комунальної власності, призначена для ведення селянського (фермерського) господарства, на праві постійного користування або праві довічного успадкованого володіння;  орендарі земельних ділянок, які набули право оренди землі шляхом переоформлення права постійного користування щодо цих земельних ділянок до 2010 року.

9. Проте, існують обмеження, які забороняється змінювати навіть шляхом проведення референдуму. Це заборона набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення окремим категоріям:

– юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є особи, які не є громадянами України, – на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної і комунальної власності, земельні ділянки сільськогосподарського призначення, виділені в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), і які розташовані ближче 50 кілометрів від державного кордону України (крім державного кордону України, який проходить по морю);

– юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є громадяни держави, визнаної Україною державою-агресором або державою-окупантом;

– особами, які належать або належали до терористичних організацій;

– юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є іноземні держави;

– юридичними особами, у яких неможливо встановити бенефіціарного власника (контролера);

– юридичними особами, бенефіціарні власники (контролери) яких зареєстровані в офшорних зонах, віднесених до переліку офшорних зон Кабінетом Міністрів України;

– фізичними та юридичними особами, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України “Про санкції” у вигляді заборони на укладення правочинів з набуття у власність земельних ділянок, а також пов’язаними з ними особами;

– юридичними особами, створеним за законодавством України, що перебувають під контролем фізичних та юридичних осіб, зареєстрованих у державах, включених Міжнародною групою з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом.

10. Важливо знати, що послаблення земельного мораторію не стосується земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та місті Севастополя. Заборона на їх відчуження залишається, крім передачі їх у спадщину. Усі угоди, що були укладені під час дії заборони на купівлю-продаж, визнаються недійсними з моменту їх укладення (посвідчення).

Источник sud.ua

Читайте также:

Остались вопросы? Обращайтесь!

Публікації

admin

16.04.2021

Верховний Суд роз’яснив, чи є прогул триваючим правопорушенням

Верховний Суд нагадав, що є триваючим правопорушенням. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув справу № 813/1475/17, в якій досліджував питання, чи є прогул триваючим правопорушенням. Обставини справи…

Читати далі...

admin

09.04.2021

КАС ВС пояснив, які виплати залишаються без індексації

Що, на думку КАС, не належать до об’єктів індексації. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду висловився по справі № 336/6027/16-а (2-а/336/17/2017). Постановою Кабінету Міністрів України від 12…

Читати далі...

admin

07.04.2021

Наявність технічних помилок у заповіті для визнання його недійсним

ВС висловив думку з приводу наявності технічних помилок у заповіті. Наявність технічних помилок (описок) у заповіті не свідчить про порушення його форми або порядку посвідчення, а тому не є підставою…

Читати далі...

admin

06.04.2021

Пенсіонер 10 років чекав рішення ЄСПЛ у справі щодо доплати до пенсії у 100 грн і переміг

Національні суди послідовно ігнорували ключовий доказ заявника і так само послідовно відхиляли його вимоги щодо перерахунку пенсії. Ні для кого не секрет, що в Україні громадянам часто доводиться з боєм…

Читати далі...

admin

04.04.2021

Не отримав рішення суду: ВС вказав, що є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним

Направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним. Направлення листа  рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважити повідомлення належним,…

Читати далі...

admin

03.04.2021

Заміна сторони у виконавчому провадженні: КЦС ВС вказав на важливий момент

Верховний Суд пояснив, коли виникає можливість замінити сторону у виконавчому провадженні. Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 2-5356/10 визначився із заміною…

Читати далі...

admin

02.04.2021

Розкриття процесуальних документів, які стали підставою для проведення НСРД: позиція ВС

ВС висловися щодо реалізації принципу змагальності у випадку розкриття процесуальних документів, які стали підставою для проведення НСРД. У випадку розкриття процесуальних документів, які стали підставою для проведення НСРД після передачі…

Читати далі...

admin

31.03.2021

ЄСПЛ: Спілкування з адвокатом через скляну перегородку порушує конфіденційність зустрічі

Коли заявнику дають можливість лише так спілкуватися з адвокатом для підготовки заяви, це становить порушення його права на звернення до Суду. Час від часу до ЄСПЛ із заявами проти України…

Читати далі...

admin

30.03.2021

ВП ВС відступила від висновку про припинення договору поруки і сказала, коли він припиняється

ВП ВС: штучне подвоєння судового процесу є неприпустимим. Велика Палата Верховного Суду у справі № 522/1528/15-ц зазначила, що закон не пов'язує припинення поруки з прийняттям судом рішення про стягнення з…

Читати далі...

admin

29.03.2021

ВС роз’яснив, кому належить право закрити провадження у справі про адмінправопорушення

Право закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення належить лише органу, який розглядає таку справу, або ж суду. Право закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення належить лише органу, який…

Читати далі...

Адвокатські практики

Напрямки

Будь ласка, використовуйте цю кнопку, щоб зв'язатися з нами!

Кнопка зв'язку