Мирові судді: світовий досвід та перспективи в Україні

AGTL

24.07.2019

Як скоро команда Президента впровадить свою передвиборчу обіцянку та яку модель інституту мирових суддів буде взято за основу.

Риторика щодо впровадження в Україні інституту мирових суддів лунає вже давно. Адже через перенавантаження судової системи чимала кількість справ у першій інстанції розглядається роками з порушенням усіх можливих процесуальних строків. На думку фахівців, саме мирові судді могли б взяти на себе майже третину цивільних і кримінальних справ, чим суттєво б покращили ситуацію. Неодноразово про мирових суддів у своїй передвиборчій кампанії говорив Президент Володимир Зеленський, а також цей пункт є і у програмі партії «Слуга народу».

Світовий досвід

Наразі у світовій практиці виділяється декілька  варіантів устрою інституту мирових суддів. По-перше, це так звані громадські мирові судді. Їх обирає місцева рада, а працюють безплатно. Вирішують такі судді спори щодо місцевих нормативних актів та займаються примиренням сторін.

В країнах Європи мировий суд є частиною державної судової системи, а судді призначаються органами місцевого самоврядування, як правило, на певний проміжок часу.

Часто мирові судді виступають саме альтернативою розв’язання спорів. При цьому інститут мирових суддів є ланкою, що не залежить від держави та суміжної державної судової системи. Такі судді, як правило, займаються сімейними спорами та  справами про дрібні адміністративні правопорушення.

У світовій практиці основні відмінності інституту мирових суддів полягають саме у переліку підсудних справ. У різних країнах такі справи можуть бути як цивільними, так і кримінальними.

Найширша юрисдикція у мирових суддів — це справи про малозначні злочини та цивільні справи з невеликою сумою позову. Так, наприклад, в Іспанії мирові судді розглядають абсолютно різні дрібні справи, тоді як у Сирії це справи виключно комерційні. В багатьох країнах Європи, а також в Мексиці, Kанаді, США та Австралії мирові судді займаються борговими та сімейними спорами. В Ізраїлі до того ж розглядаються ще й справи про порушення правил дорожнього руху, а в Новій Зеландії видають ордери на арешт і обшук.

Головна мета бельгійських мирових суддів — примирити сторони, а в Люксембурзі вони накладають арешт на майно та розглядають справи щодо захисту інтересів незахищених категорій населення.

В багатьох країнах мирові судді мають взагалі досить звужені повноваження і розглядають тільки окремі види цивільних справ. Так, в Бразилії це сімейні справи, в Італії — справи, що стосуються автомобілів, в Уругваї — питання користування майном, спори щодо договорів оренди тощо.

Відрізняється також і порядок обрання та звільнення мирових суддів. Так, в деяких штатах США та деяких країнах Латинської Америки суддів обирає населення. В Австралії їх довічно призначають відповідні органи виконавчої влади, а в Kанаді — влада провінцій. У деяких країнах такі судді призначаються посадовою особою одноосібно або ж колегією Верховного суду.

Щодо звільнення з посад, то у більшості країн це відбувається шляхом прийняття відповідного рішення парламентом. Проте, зокрема у Люксембурзі, звільнити мирового суддю можливо лише за вироком суду.

Щодо кваліфікаційних вимог до претендента при призначенні на посаду, то тут є два варіанти: або ж мирові судді не мають юридичної освіти і працюють безплатно, або ж вони є професійними досвідченими суддями.

Майбутнє інституту мирових суддів в Україні

Безумно, впровадження повноцінно функціонуючого інституту мирових суддів в Україні розвантажить місцеві суди. Як наслідок, зробить правосуддя більш доступним для громадян та у перспективі збільшить рівень довіри населення до судової системи в цілому.

Проте серед юридичної спільноти неодноразово лунали й негативні зауваження. Зокрема, правники наголошують на ймовірні проблеми добору на посади мирових суддів і як наслідок — призначення некомпетентних та недоброчесних суддів. Також існує ризик супротиву органів державної влади у сприянні запровадження такого інституту.

Проте, враховуючи передвиборчі обіцянки Володимира Зеленського та попередні результати виборів до Верховної Ради, за якими президентська партія отримує більшість голосів, можна з впевненістю сказати, що інституту мирових суддів в Україні все ж таки бути. Коли та як саме він формуватиметься, яку модель буде обрано за основу, стане зрозуміло в перші місяці роботи оновленого парламенту.

Про законодавче підґрунтя  майбутнього функціонування такого інституту наразі не йдеться. Але, виходячи знову ж таки з обіцянок Президента, можна припустити, що мирові судді обиратимуться в Україні за аналогією з США та Бразилією, а саме — населенням округу, де вони  працюватимуть.

Источник sud.ua

Остались вопросы? Обращайтесь!

Читайте также:

Мы проконсультируем Вас, поможем организовать бизнес, выбрать систему налогообложения, а в случае необходимости – сопроводим процесс организации Вашего бизнеса по юридическим, бухгалтерским, налоговым, а также финансовым вопросам. И поверьте, Ваши деньги непременно вернутся к Вам.

Публікації

admin

10.09.2021

Верховний Суд висловився про визначення реконструкції об’єкта будівництва

Сам по собі факт зміни функціонального призначення об’єкта будівництва не є достатньою ознакою реконструкції. Сам по собі факт зміни функціонального призначення об’єкта будівництва не є достатньою ознакою реконструкції, оскільки реконструкція…

Читати далі...

admin

08.09.2021

Коли нещасний випадок вважається таким, що трапився в період проходження служби при виконанні службових обов'язків

Перевезення небезпечних речовин у службовому автомобілі: позиція ВС. Здійснюючи перевезення небезпечних речовин у службовому автомобілі, позивач порушив вимоги заходів безпеки під час виконання вказаних робіт, тому комісія з розслідування дійшла…

Читати далі...

admin

06.09.2021

ВС висловився щодо підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності

Звільнення особи від кримінальної відповідальності: ВС вказав на важливий аспект. Визнання винуватості є правом, а не обов’язком підозрюваного, обвинуваченого, а отже невизнання вказаними особами свої вини у вчиненні кримінального правопорушення…

Читати далі...

admin

03.09.2021

Чи набуває самостійного права на користування житлом особа, яка вселились до квартири з метою здійснення догляду за хворими родичами

Позивач вселилася до спірної квартири і почала в ній постійно проживати на прохання дядька, здійснюючи догляд за ним. Особи, які вселились до квартири з метою здійснення догляду за хворими родичами,…

Читати далі...

admin

30.08.2021

ВС роз’яснив, у чому полягає принцип офіційного з’ясування всіх обставин справи

Принцип офіційного з’ясування всіх обставин справи полягає насамперед у активній ролі суду при розгляді справи. В адміністративному процесі, на відміну від суто змагального процесу, де суд оперує виключно тим, на…

Читати далі...

admin

25.08.2021

ЕС признал украинские COVID-сертификаты: можно ли теперь свободно въехать в любую страну ЕС

Решение ЕС о признании украинских COVID-сертификатов в «Дії» носит лишь рекомендательный характер, и каждая страна ЕС будет решать сама, пускать ли украинцев. В СМИ прогремела новость о том, что ЕС…

Читати далі...

admin

20.08.2021

Апеляційний суд визнав правильним покарання для адвоката, накладене через образу помічника судді

Адвокат назвав помічника судді «собакою», у відповідь остання подала скаргу до КДК. Восьмий апеляційний адміністративний суд по справі № 380/2378/20 визнав правильним притягнення до дисциплінарною відповідальності адвоката, який назвав «собакою»…

Читати далі...

AGTL

29.11.2020

Пенсія військовослужбовця: чому суд може відмовити у перерахунку

КАС відмовився перерахувати пенсію військовослужбовцю, оскільки довідка про доходи не містила цікавої інформації. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 580/2417/19 відмовив колишньому військовослужбовцю у…

Читати далі...

AGTL

28.11.2020

Огляд місця події чи обшук: ККС визначиться, чи є протокол огляду автомобіля допустимим доказом

ККС: за відсутності ухвали слідчого судді результати огляду автомобіля не можуть бути визнані допустимими доказами. Верховний Суд дійшов висновку, що кримінальне провадження (справа № 359/8596/15-к) необхідно передати на розгляд об`єднаної…

Читати далі...

AGTL

27.11.2020

Що має містити касаційна скарга, стало відомо із постанови КГС ВС

КГС вирішив, що посилання на неправильне застосування судами норм права без посилання на висновки ВС недостатньо. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду по справі № 904/3807/19 розтлумачив, як правильно…

Читати далі...

Адвокатські практики

Напрямки

Будь ласка, використовуйте цю кнопку, щоб зв'язатися з нами!

Кнопка зв'язку