Практика ЄСПЛ щодо надмірної тривалості судового провадження

AGTL

03.12.2019

Європейський суд з прав людини виніс ряд рішень у справах проти України.

Системний аналіз практики ЄСПЛ дає змогу зробити висновок: більшість справ, порушених проти України, стосується надмірної тривалості судового провадження та відсутності ефективного засобу правового захисту в національному законодавстві. Причинами є нестача суддів у судах, значне навантаження, певні процесуальні аспекти.

Важливим кроком у реформуванні національної судової системи з огляду на практику ЄС стало б запровадження механізму протидії надмірній тривалості судових проваджень, як варіант, введення компенсації у разі порушення строків розумної тривалості.

Європейський суд вкотре підкреслив важливість спеціальних правових інструментів, за допомогою яких сторони мали б можливість прискорити тривалість провадження, а в результаті — отримати компенсацію. Цікаво, що після прийняття ЄСПЛ рішення у справі «Кудла проти Польщі», яким встановлено порушення у зв’язку з неможливістю отримати компенсацію за надмірну тривалість розгляду справи, Польща прийняла Закон «Про порушення права сторони на розгляд справи без необґрунтованої затримки судового розгляду».

Проблема тривалості розгляду цивільних та кримінальних справ в Україні набуває системного характеру. Це підтверджується останніми рішеннями ЄСПЛ у справах проти України.

Так, у справі «Дудар та інші проти України» заявники скаржились, що тривалість цивільного судового провадження була несумісною з вимогою «розумного строку», в зв’язку з чим вони не мали ефективного засобу захисту.

ЄСПЛ наголосив, що обґрунтованість тривалості судового розгляду повинна оцінюватися з урахуванням обставин справи та з посиланням на такі критерії:

  • складність справ;
  • дії/поведінка заявника та відповідних органів;
  • предмет оскарження (див. Frydlender проти Франції [GC], № 30979/96).

ЄСПЛ встановив порушення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на справедливий суд) у зв’язку з надмірною тривалістю цивільного провадження та недотримання статті 13 Конвенції (право на ефективний засіб правового захисту), присудивши заявникам по 900 та 1200 євро компенсації.

Розглядаючи справу «Свердлюк та Сіліверстов проти України» щодо аналогічного питання, ЄСПЛ визнав:

  • порушення пункту 3 статті 5 Конвенції (право на свободу й особисту недоторканність) у зв’язку з надмірною тривалістю досудового тримання під вартою;
  • порушення підпункту «с» пункту 3 статті 5 Конвенції щодо першого заявника у зв’язку із незаконним триманням під вартою за рішенням суду від 23 лютого 2011 року, в якому не було зазначено кінцевого строку тримання під вартою;
  • порушення пункту 4 статті 5 Конвенції у зв’язку із поданням заявниками клопотань про звільнення їх з-під варти, які суди відхилили без належного обґрунтування.

При цьому ЄСПЛ визначив 5900 та 1700 євро компенсації заявникам.

Неналежні умови ув’язнення та відсутність ефективного засобу правового захисту в цьому відношенні оцінював ЄСПЛ у справі «Онищенко та інші проти України». Суд встановив порушення статті 3 Конвенції (заборона катування) у зв’язку із неналежними умовами ув’язнення та порушення статті 13 Конвенції (право на ефективний засіб правового захисту).

ЄСПЛ визнав, що заявників тримали під вартою в неналежних умовах, та наголосив на принципах, встановлених раніше у справі «Муршич проти Хорватії». Зокрема, ЄСПЛ вкотре зазначив, що нестачу місця в тюремній камері важко визнати чинником, який слід враховувати при встановленні принизливих умов, з точки зору статті 3 Конвенції (справа «Бекетов проти України», №44436/09, 19 лютого 2019 року).

Вартим уваги є той факт, що в рішенні у справі «Смірнова проти України» ЄСПЛ зазначив, що, хоча Європейський суд не уповноважений оцінювати якість судочинства в державах-відповідачах, він вважає, що направлення справ на новий розгляд зазвичай є наслідком помилок судів нижчих ланок. Таким чином, неодноразове направлення справи на новий розгляд у межах одного провадження виявляє серйозний недолік у судовій системі.

Источник sud.ua

Читайте также:

Остались вопросы? Обращайтесь!

Мы проконсультируем Вас, поможем организовать бизнес, выбрать систему налогообложения, а в случае необходимости – сопроводим процесс организации Вашего бизнеса по юридическимбухгалтерскимналоговым, а также финансовым вопросам. И поверьте, Ваши деньги непременно вернутся к Вам.

Публікації

admin

10.09.2021

Верховний Суд висловився про визначення реконструкції об’єкта будівництва

Сам по собі факт зміни функціонального призначення об’єкта будівництва не є достатньою ознакою реконструкції. Сам по собі факт зміни функціонального призначення об’єкта будівництва не є достатньою ознакою реконструкції, оскільки реконструкція…

Читати далі...

admin

08.09.2021

Коли нещасний випадок вважається таким, що трапився в період проходження служби при виконанні службових обов'язків

Перевезення небезпечних речовин у службовому автомобілі: позиція ВС. Здійснюючи перевезення небезпечних речовин у службовому автомобілі, позивач порушив вимоги заходів безпеки під час виконання вказаних робіт, тому комісія з розслідування дійшла…

Читати далі...

admin

06.09.2021

ВС висловився щодо підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності

Звільнення особи від кримінальної відповідальності: ВС вказав на важливий аспект. Визнання винуватості є правом, а не обов’язком підозрюваного, обвинуваченого, а отже невизнання вказаними особами свої вини у вчиненні кримінального правопорушення…

Читати далі...

admin

03.09.2021

Чи набуває самостійного права на користування житлом особа, яка вселились до квартири з метою здійснення догляду за хворими родичами

Позивач вселилася до спірної квартири і почала в ній постійно проживати на прохання дядька, здійснюючи догляд за ним. Особи, які вселились до квартири з метою здійснення догляду за хворими родичами,…

Читати далі...

admin

30.08.2021

ВС роз’яснив, у чому полягає принцип офіційного з’ясування всіх обставин справи

Принцип офіційного з’ясування всіх обставин справи полягає насамперед у активній ролі суду при розгляді справи. В адміністративному процесі, на відміну від суто змагального процесу, де суд оперує виключно тим, на…

Читати далі...

admin

25.08.2021

ЕС признал украинские COVID-сертификаты: можно ли теперь свободно въехать в любую страну ЕС

Решение ЕС о признании украинских COVID-сертификатов в «Дії» носит лишь рекомендательный характер, и каждая страна ЕС будет решать сама, пускать ли украинцев. В СМИ прогремела новость о том, что ЕС…

Читати далі...

admin

20.08.2021

Апеляційний суд визнав правильним покарання для адвоката, накладене через образу помічника судді

Адвокат назвав помічника судді «собакою», у відповідь остання подала скаргу до КДК. Восьмий апеляційний адміністративний суд по справі № 380/2378/20 визнав правильним притягнення до дисциплінарною відповідальності адвоката, який назвав «собакою»…

Читати далі...

AGTL

29.11.2020

Пенсія військовослужбовця: чому суд може відмовити у перерахунку

КАС відмовився перерахувати пенсію військовослужбовцю, оскільки довідка про доходи не містила цікавої інформації. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 580/2417/19 відмовив колишньому військовослужбовцю у…

Читати далі...

AGTL

28.11.2020

Огляд місця події чи обшук: ККС визначиться, чи є протокол огляду автомобіля допустимим доказом

ККС: за відсутності ухвали слідчого судді результати огляду автомобіля не можуть бути визнані допустимими доказами. Верховний Суд дійшов висновку, що кримінальне провадження (справа № 359/8596/15-к) необхідно передати на розгляд об`єднаної…

Читати далі...

AGTL

27.11.2020

Що має містити касаційна скарга, стало відомо із постанови КГС ВС

КГС вирішив, що посилання на неправильне застосування судами норм права без посилання на висновки ВС недостатньо. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду по справі № 904/3807/19 розтлумачив, як правильно…

Читати далі...

Адвокатські практики

Напрямки

Будь ласка, використовуйте цю кнопку, щоб зв'язатися з нами!

Кнопка зв'язку